وب گستر میانه

وبلاگ آموزشی و خبری فناوری اطلاعات

فیلترینگ عمومی دیگر کارآمد نیست

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از ایسنا یک کارشناس نقش اصلی در سالم‌سازی فضای سایبر و استفاده صحیح از فضای کنونی را آگاه‌سازی افراد خواند و تصریح کرد:‌ فیلترینگ عمومی دیگر کارآمد نیست و زمانی می‌رسد که این روش واکنش منفی ایجاد می‌کند.

محمود اروج‌زاده - کارشناس فن‌آوری اطلاعات اصلی‌ترین نکته‌ی فضای تاثیرگذار سایبر را استفاده از پتانسیل‌های موجود در این فضا دانست و افزود: فضای سایبر در کشور جوان ما باید سرشار از ایده، افکار و دستاوردهای علمی و فرهنگی باشد.

او در ادامه فضای سالم سایبر را واجد حداقل ناهنجاری‌های اخلاقی دانست و با بیان این که هر قدر معضلات اخلاقی در فضاهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کمتر باشد فضای سایبر سالم‌تر خواهد بود، افزود: با توجه به تعداد زیاد نیروی جوان و تحصیل کرده، رشد فضای سالم سایبر در کشور ما بسیار کم بوده است.

او فضای سایبر را به دلیل آزادی بیشتر با فضاهای دیگر قابل مقایسه ندانست و تصریح کرد: این فضا باید درست شناخته شود تا بتوان مولفه‌های سلامت خوبی برای آن تعریف کرد.

این کارشناس فن‌آوری اطلاعات و رسانه موقعیت فعلی سایت‌ها و وبلاگ‌ها را به دلیل کاهش هیجان، در حال رسیدن به تعادل دانست و افزود: رشد فضای سایبر در گرو نفوذ بیشتر عناصر فرهنگی ما خواهد بود؛ در فرهنگی که ما به آن اطمینان داریم، باید آموزش به نحوی صورت بگیرد که افراد به طور اختیاری استفاده از سایت‌های غیراخلاقی را انتخاب نکنند.

او اصل مهم در توسعه‌ی فرهنگ را فعالیت‌های ایجابی و یا تشویقی دانست و تاکید کرد: رویکرد نامناسبی که متاسفانه در برخی دستگاه‌های کشور نهادینه شده است، نگاه به منع است تا تشویق و شاید این به دلیل پیشینه‌ی سنتی منع و محدود کننده‌ی ماست.

او افزود: اگر مسوولان روی ابزارهای جدید سرمایه‌گذاری کنند، موفق‌ترند و پیگیری روش‌های قدیمی با اغراق و اصرار به شکست خواهد انجامید.
  
نویسنده : امیر صادقی ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
تگ ها :

افزایش نرخ دامنه های IR

از تاریخ اول خرداد ماه ۱۳۸۷ قیمت هر واحد ریالی خدمات از ۶۴،۰۰۰ ریال به ۷۲،۰۰۰ ریال افزایش می‌یابد.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از ایرنیک، با توجه به این افزایش قیمت نرخ جدید خدمات ثبت‌دامنه به شرح زیر خواهد بود:
۱)‌ ثبت دامنهٔ مرتبهٔ دوم یک‌ساله: ۲ واحد، معادل ۱۴۴،۰۰۰ ریال
۲)‌ ثبت دامنهٔ مرتبهٔ دوم پنج‌ساله: ۶ واحد، معادل۴۳۲،۰۰۰ ریال
۳)‌ ثبت دامنهٔ مرتبهٔ سوم یک‌ساله: ۱.۵ واحد، معادل ۱۰۸،۰۰۰ ریال
۴) ثبت دامنهٔ مرتبهٔ سوم پنج‌ساله: ۴.۵ واحد، معادل ۳۲۴،۰۰۰ ریال
۵) انتقال صاحب امتیاز دامنه: ۱ واحد، معادل ۷۲،۰۰۰ ریال
لازم به ذکر است که فارغ از زمان صدور درخواست، کلیه پرداخت‌های خدمات از تاریخ اول خرداد ۱۳۸۷ مشمول نرخ جدید خواهند شد.
  
نویسنده : امیر صادقی ; ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
تگ ها :

محدودیت‌های اینترنتی برای کاربران ایرانی و لزوم توجه مسئولان

ایران کشوری است که ‌از ورود اینترنت به آن تقریبا ‪ ۱۵‬سال می‌گذرد و برآورد می‌شود از ‪ ۷۰‬میلیون نفر جمعیت آن ‪ ۱۵‬میلیون نفر، کاربر اینترنت باشند.

به گفته کارشناسان، ایران یکی از بیشترین ترافیک سازان خاورمیانه برای سایت‌های اینترنتی است طوری که حجم بیشتر کاربران برخی سایت‌های بزرگ مانند یاهو (‪ (Yahoo‬و گوگل (‪ (Google‬در منطقه خاورمیانه متعلق به این کشور است. این ترافیک بالا به حدی است که بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد ‪۸۵‬ درصدکاربران ایرانی از سرویس پست الکترونیکی (‪ (Email‬یاهو استفاده‌ می‌کنند.

با این وجود در سال‌های گذشته و به‌ رغم شدت گرفتن استفاده کاربران ایرانی از شبکه جهانی اینترنت، شاهد اعمال محدودیت‌ها یا به قول برخی کارشناسان تحریم‌هایی علیه این کاربران بوده‌ایم. حذف نام ‌کشور ایران از لیست کشورهای سرویس گیرنده، مسدود شدن برخی امکانات مانند بارگیری (‪Download)‬ نرم‌افزارها و مسدود شدن شماره ‌آدرس‌های (‪(IP Address‬ ایرانی از جمله این محدودیت‌هاست.

ادامه مطلب   
نویسنده : امیر صادقی ; ساعت ۸:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
تگ ها :

وزیر ارتباطات و فناوری: در حوزه اينترنت پرسرعت ضعيف هستيم

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ممنوع و محروم كردن مخابرات از توسعه ADSL را بزرگ‌ترين اشتباه و استراتژي در سال 83 برشمرد و اظهار كرد: اين موضوع رفع شده و اميدواريم اين عقب افتادگي كه به وجود آمده ظرف 2 سال آينده برطرف شود.   
نویسنده : امیر صادقی ; ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
تگ ها :