فیلترینگ عمومی دیگر کارآمد نیست

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از ایسنا یک کارشناس نقش اصلی در سالم‌سازی فضای سایبر و استفاده صحیح از فضای کنونی را آگاه‌سازی افراد خواند و تصریح کرد:‌ فیلترینگ عمومی دیگر کارآمد نیست و زمانی می‌رسد که این روش واکنش منفی ایجاد می‌کند.

محمود اروج‌زاده - کارشناس فن‌آوری اطلاعات اصلی‌ترین نکته‌ی فضای تاثیرگذار سایبر را استفاده از پتانسیل‌های موجود در این فضا دانست و افزود: فضای سایبر در کشور جوان ما باید سرشار از ایده، افکار و دستاوردهای علمی و فرهنگی باشد.

او در ادامه فضای سالم سایبر را واجد حداقل ناهنجاری‌های اخلاقی دانست و با بیان این که هر قدر معضلات اخلاقی در فضاهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کمتر باشد فضای سایبر سالم‌تر خواهد بود، افزود: با توجه به تعداد زیاد نیروی جوان و تحصیل کرده، رشد فضای سالم سایبر در کشور ما بسیار کم بوده است.

او فضای سایبر را به دلیل آزادی بیشتر با فضاهای دیگر قابل مقایسه ندانست و تصریح کرد: این فضا باید درست شناخته شود تا بتوان مولفه‌های سلامت خوبی برای آن تعریف کرد.

این کارشناس فن‌آوری اطلاعات و رسانه موقعیت فعلی سایت‌ها و وبلاگ‌ها را به دلیل کاهش هیجان، در حال رسیدن به تعادل دانست و افزود: رشد فضای سایبر در گرو نفوذ بیشتر عناصر فرهنگی ما خواهد بود؛ در فرهنگی که ما به آن اطمینان داریم، باید آموزش به نحوی صورت بگیرد که افراد به طور اختیاری استفاده از سایت‌های غیراخلاقی را انتخاب نکنند.

او اصل مهم در توسعه‌ی فرهنگ را فعالیت‌های ایجابی و یا تشویقی دانست و تاکید کرد: رویکرد نامناسبی که متاسفانه در برخی دستگاه‌های کشور نهادینه شده است، نگاه به منع است تا تشویق و شاید این به دلیل پیشینه‌ی سنتی منع و محدود کننده‌ی ماست.

او افزود: اگر مسوولان روی ابزارهای جدید سرمایه‌گذاری کنند، موفق‌ترند و پیگیری روش‌های قدیمی با اغراق و اصرار به شکست خواهد انجامید.
/ 0 نظر / 19 بازدید